Vítejte a lítejte na tomto webu, který pojednává o všem možném co se týká RC modelů a  jiných létajících strojů.
LETU ZDAR !!!

Začátky RC létání ...

Vážení kolegové, kdo si chce zavzpomínat na své začátky v RC létání, tak se prosím podívejte na video, které je opravdu úžasné. Níže uvedený článek pojednává o historii RC létání, který jsem našel na stránká kolegů, aby jste měli takovou menší představu o vzniku tohoto našeho koníčka, který je dnes trochu úplně někde jinde.
Z historie RC modelů :
V ročence časopisu Model Airplane News 1961 jsem našel zajímavý článek s jedním snímkem, na kterém Dr.W.Good (někdejší předseda amerického modelářského svazu AMA startuje v Minneapolis v roce 1947 rádiem řízený model "BIG GUFF". Model je vskutku "prehistorický", protože podle informací z článku byl postaven a zalétán v roce 1937 !!!
Článek přináší i další neuvěřitelné informace o začátcích provozu RC modelů ve světě. Skutečným průkopníkem v této oblasti byl pan Ross Hull, který v Austrálii létal s RC větroni již v roce 1927. Elektronky přijímače jeho modelů byly několikrát větší, než současné (současností rozuměj rok 1961) kompletní přijímače. Tomu úměrné byly i jeho vysílače s příkonem 30 až 100 W, opět věc, kterou si užtěžko jen představujeme.
Pan Dr.W.Good s bratrem začínali s RC modely někdy kolem zmiňovaného roku 1937, jejich vybyvení bylo ve srovnání s "aparáty" pana Rosse Hulla mnohem "modernější". Podle schématu jednoelektronkového jednokanálového přijímače z modelu na snímku byl přijímač osazen elektronkou o průměru 33 mm a výšce 100 mm, odlehčenou odstraněním masívní bakelitové patice. Ladicí kondenzátor měl rovněž odlehčené keramické dielektrikum.
Všechny ostatní součástky odpovídaly rozměry a hmotností době vzniku. Přijímač byl vestavěn do dřevěné krabice. Relé bylo zhotoveno doma a v modelu zabudováno mimo přijímač. Ročenka uvádí, že tento přijímač s relé se "vešel" do 170g! Zdrojem byla žhavící baterie 3V a anodová baterie 45 V. Celková hmotnost přijímače, relé, zdrojů a vybavovače (předchůdce serva) byla podle typu baterií od 0,45 do 0,70 kg. Vybavovač byl zabudován přímo ve směrovce včetně baterie 9V. A vysílač? Dvouelektronkové "dílo" o příkonu 75 - 100 W na kmitočtu 56 - 60 MHz.
Co dodat ? Jen to naše Letu Zdar !!!
TOPlist
LMK Chroust

LMK Chroust

Můj foto web

ŠLAPETON

Model Fun.jpg
AMT Model CZ

AMT Model CZ

Výroba tlumičů hluku pro modelářské spalovací motory.
JETI model

JETI model

Drápalíci

MK Bolešiny

Jindra Růžek

MK Lipence.wz.cz
RCMania.cz
Mojehobby.cz
Jaroslav Chroustovský (muzikant) - E-mail : jarda.chroust@seznam.cz - Mob. 739413921
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one